Jakie są korzyści z zatrudniania osób na podstawie umów cywilnoprawnych?
Od kilku lat coraz większą popularność zyskuje zatrudnianie osób na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło) zamiast tradycyjnych umów o pracę. Składa się na to wiele czynników, przede wszystkim zatrudnianie na podstawie takich umów jest korzystniejsze dla pracodawcy pod względem finansowym i stwarza mniej sformalizowany i trwały związek między ich stronami.
W związku z tym, że zleceniobiorcy nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy, nie stosujemy do nich większości przepisów prawa pracy. Pracodawca ma jednak czasami wobec tych osób takie same obowiązki jak w stosunku do pracowników. Zobowiązany jest np. do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy nie tylko pracownikom, ale także osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.
Osoba, którą zatrudniam na podstawie umowy zlecenia, zwróciła się do mnie o udzielenie płatnej przerwy w wykonywaniu zlecenia. Twierdzi, że w związku z tym, że wykonuje umowę zlecenia na moją rzecz już ponad rok, należy jej się wypoczynek. Czy tak jest naprawdę?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się