Pracownica w ciąży - jakie ograniczenia?
Stosunek pracy pracownicy w ciąży podlega szczególnej ochronie. Nie można jej zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej czy delegować poza stałe miejsce zamieszkania bez jej zgody. Należy ją przenieść do innej pracy, jeśli dotychczas wykonywana praca jest wzbroniona kobietom w ciąży lub gdy przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do jej wykonywania.
Jednym z elementów ochrony jest znaczne ograniczenie możliwości rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę z pracownicą w ciąży.
Wręczyłem pracownicy trzymiesięczne wypowiedzenie. Pod koniec biegu terminu wypowiedzenia przyniosła mi zaświadczenie, że jest w ciąży. Czy stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z upływem terminu wypowiedzenia (w chwili otrzymania pisma o wypowiedzeniu osoba ta nie była jeszcze w ciąży)?
Wręczone przed rozpoczęciem okresu ochronnego wypowiedzenie staje się nieskuteczne, jeżeli przed upływem okresu wypowiedzenia pracownica zajdzie w ciążę. Początkiem okresu ochronnego jest obiektywny stan ciąży, a nie moment przedstawienia pracodawcy odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Podkreślił to Sąd Najwyższy w wyroku z 15 stycznia 1988 r., stwierdzając, że dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się