Interpretacja indywidualna z dnia 9 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.259.2021.10.MGR
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
1.ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 23 lutego 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 30 listopada 2021 r. sygn. akt I SA/Ke 502/21 (data wpływu prawomocnego wyroku 14 stycznia 2025 r.) oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 listopada 2024 r. sygn. akt II FSK 188/22; i
2.stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lutego 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 23 lutego 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 maja 2021 r. (data wpływu 26 maja 2021 r.).
Treść wniosku i jego uzupełnienia jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Ojciec Wnioskodawcy posiadał samochód ciężarowy… . Samochód ten był jego własnością od początku lat 90-tych. Z czasem w samochodzie zaczęły nawarstwiać się usterki, a ojciec Wnioskodawcy nie był zainteresowany jego utrzymaniem i naprawą. Wnioskodawca odkupił więc od niego w pierwszej połowie 2017 r. niesprawny samochód, za kwotę 1 500 zł. Samochód wymagał wkładu finansowego, a stojąc generował koszty w postaci konieczności opłacania ubezpieczenia. Po zakupie Wnioskodawca postanowił przywrócić samochód do użytku. Wykonał wszystkie niezbędne naprawy, tj. kupił i wymienił most napędowy (mocniejszy, od nieco cięższego modelu, na kołach bliźniaczych), naprawił niesprawną instalację elektryczną, wymienił przeciekające uszczelki w silniku, wymienił pękniętą szybę i wykonał zaprawki na lakierze oraz ulepszył go poprzez przerobienie i wymianę skrzyni biegów na 5-cio biegową, która nigdy nie występowała w tym modelu z tego roku, dzięki czemu samochód zyskał na sile oraz spadło jego spalanie (oryginalnie samochód miał tylko 4 biegi do przodu). Następnie w kwietniu 2017 r. zlecił rzeczoznawcy wykonanie opinii technicznej, dzięki której samochód stał się według przepisów pojazdem historycznym. Taka kwalifikacja zwalnia z obowiązku zachowania ciągłości polisy OC, można wykupić polisę OC krótkoterminową na czas użytkowania pojazdu. Dzięki temu, jak samochód jest nieużytkowany, nie generuje kosztów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
