Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.613.2024.1.MK
Rozpoznanie obowiązku podatkowego w VAT w odniesieniu do usługi związanej z Wynagrodzeniem za Okres Bezumowny.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT w odniesieniu do usługi związanej z Wynagrodzeniem za Okres Bezumowny.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X Spółka Akcyjna [dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca], jest spółką kapitałową prawa polskiego, która jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny.
Spółka jest podmiotem świadczącym usługi leasingowe i usługi zarządzania flotą, tj. car fleet management. Zgodnie z Krajowym Rejestrem Sądowym, przedmiotem działalności Spółki jest w szczególności leasing finansowy (...), wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek (...) oraz wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (...).
W toku prowadzonej działalności Spółka zawiera z jej klientami (dalej: "Korzystający") umowy na podstawie których Korzystającym w zamian za odpowiednie opłaty wydawane są do używania pojazdy na czas przewidziany tą umową [dalej: Umowy]. Dodatkowo zawierane są, także umowy z Korzystającymi w ramach, których pojazdy wydane na podstawie Umowy, są obejmowane obsługą serwisową [dalej: "Umowy Serwisowe"].
Pomimo, że zgodnie z Umową pojazdy są wydawane Korzystającym na czas oznaczony i powinny zostać zwrócone na dzień zakończenia Umowy, to zdarzają się sytuacje, w których Korzystający nie dokonują takiego zwrotu pojazdów w ustalonym terminie i nadal je użytkują, pomimo że Spółka nie udzieliła w tym zakresie zgody. Sytuacje takie powodują naliczenie kary umownej przez Spółkę. Mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo upływu wskazanych w wezwaniu terminów, Korzystający nadal nie uiści kary umownej i nie wyda pojazdu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty