20.09.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.412.2024.2.KKA

Koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pan ... („Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W 2023 r. Wnioskodawca, działając jako osoba fizyczna, w wyniku opisanej poniżej transakcji osiągnął przychód ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadającej siedzibę w Polsce i będącej polskim rezydentem podatkowym („Spółka”). Wnioskodawca wykazał osiągnięty przychód w odpowiedniej pozycji złożonej deklaracji PIT-38.

Na podstawie umowy zawartej w 2023 r. („Umowa”), Wnioskodawca sprzedał ... z ... udziałów posiadanych w Spółce, a pozostałe ... udziałów Wnioskodawca wniósł aportem do spółki zagranicznej, będącej rezydentem podatkowym Francji („Spółka Zagraniczna”), otrzymując w zamian akcje tej spółki („Transakcja Zbycia Udziałów”).

Spółka Zagraniczna jest spółką wymienioną w załączniku numer 3 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych („ustawa o PIT).

Przedmiotem aportu były udziały dające większość praw głosu w Spółce. W konsekwencji, w odniesieniu do aportu udziałów do Spółki Zagranicznej znalazł zastosowanie art. 24 ust. 8a ustawy o PIT.

Na etapie poszukiwania nabywcy udziałów oraz etapie obsługi procesu Transakcji Zbycia Udziałów oraz toczących się w tej sprawie negocjacji, Wnioskodawca korzystał ze wsparcia profesjonalnych podmiotów zajmujących się doradztwem transakcyjnym, prawnym i podatkowym, co wiązało się z poniesieniem dodatkowych wydatków („Koszty Transakcyjne”). Wynagrodzenie, jakie Wnioskodawca uiścił w zamian za usługi profesjonalnych doradców pokrywało przede wszystkim znalezienie potencjalnego nabywcy udziałów, przygotowanie i negocjację umowy regulującej Transakcję Zbycia Udziałów wraz z załącznikami, opracowanie innych niezbędnych dokumentów i opinii oraz bieżące doradztwo na wszystkich etapach transakcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne