Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.395.2023.11.MB
Skutki podatkowe w związku z otrzymaną kwotą tytułem odszkodowania, na podstawie zawarcia ugody sądowej.
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę z Pana wniosku z 1 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 21 listopada 2023 r. sygn. akt I SA/Bd 446/23; i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 marca 2024 r. (wpływ 15 marca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Podatnik w 2016 roku wniósł pozew przeciwko JK oraz MR o zapłatę (…) zł tytułem spłaty za bycie cichym wspólnikiem w spółce (…) S.C.
Umowa spółki cichej należy do tzw. umów nienazwanych, dopuszczalnych na mocy zasady swobody umów zapisanej w art. 3531 Kodeksu cywilnego. Spółka cicha była uregulowana do 1964 r. (tj. do momentu wejścia w życie Kodeksu cywilnego przez przedwojenny kodeks handlowy z 1934 r.). Aktualnie nie ma w Polsce przepisów regulujących wprost funkcjonowanie tej spółki.
Podatnik KR wraz z JK pracowali na podstawie umów o pracę w (…) sp. z o.o. w S, która prowadzi m.in. taką działalność jaką po zawiązaniu oferowała spółka cywilna. Zorientowali się, że warto byłoby założyć działalność konkurencyjną z uwagi na znajomość rynku, jednak obawiali się konsekwencji prawnopracowniczych.
W związku z powyższym w 2008 roku weszli w porozumienie z MR (krewny Podatnika), który nie miał tego rodzaju obciążeń. Oferty, które odrzucał pracodawca Podatnika i JK były „nadawane” do realizacji MR, de facto zaś wszyscy trzej wówczas brali udział we wspólnym przedsiębiorstwie. W chwili zawiązywania spółki wszyscy trzej wspólnicy wnieśli wkład tej samej wysokości - po (…) zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty