Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.217.2024.1.LM
Możliwość zastosowania zwolnienia podmiotowego w związku z dzierżawą lokalu niemieszkalnego należącego do majątku wspólnego małżonków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego w związku z dzierżawą lokalu niemieszkalnego należącego do majątku wspólnego małżonków.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT i nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i w ustroju ustawowej wspólności majątkowej z małżonką. Wnioskodawca oraz małżonka są obecnie właścicielami w częściach równych nieruchomości będących lokalami mieszkalnymi. Nieruchomości wchodzą w skład majątku wspólnego Wnioskodawcy i jego małżonki.
Powyższe nieruchomości są wynajmowane osobom/podmiotom niepowiązanym na podstawie zawartych z tymi osobami/podmiotami umowami najmu. Stroną tych umów jest wyłącznie małżonka Wnioskodawcy, tj. wyłącznie małżonka Wnioskodawcy podpisała umowy najmu i jest osobą wynajmującą nieruchomości (lokal mieszkalne) objęte wspólnością majątkową Wnioskodawcy i jego małżonki.
Na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych małżonka Wnioskodawcy samodzielnie rozlicza i będzie rozliczać w całości przychody z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie złożonego oświadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 ze zm., dalej: „ustawa o ryczałcie”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty