09.05.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.129.2024.2.MS2

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na uzyskanie licencji pilota.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

  • nieprawidłowe - w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z uzyskaniem uprawnień pilota poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej,
  • prawidłowe - w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z uzyskaniem uprawnień pilota poniesionych po rozpoczęciu działalności gospodarczej.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 31 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w celu uzyskania licencji Pilota Liniowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 kwietnia 2024 r. (data wpływu 12 kwietnia 2024 r.) oraz pismem z 7 maja 2024 r. (data wpływu 7 maja 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osoba fizyczną aktualnie nieprowadzącą działalności gospodarczej.

W lutym 2024 r. Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej w zakresie usług lotniczych, kod PKD:

  • 51.10.Z - Transport lotniczy pasażerski;
  • 51.21.Z- Transport lotniczy towarów.

W ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza świadczyć osobiście usługi lotnicze i podjąć współpracę na zasadach B2B z A. Sp. z o.o. jako pierwszy oficer. Dochody z planowanej działalności gospodarczej zamierza opodatkować na zasadach ogólnych (skala podatkowa) bądź podatkiem liniowym.

Istotnym jest, iż świadczenie usług z zakresu transportu lotniczego możliwe jest tylko i wyłącznie po uzyskaniu stosownych wysoko specjalistycznych uprawnień w zakresie pilotażu statków powietrznych, odbywając w tym celu szereg niezbędnych szkoleń i zdobywając odpowiednie uprawnienia. Natomiast współpraca z A. Sp. z o.o. wymaga odbycia dodatkowych szkoleń na konkretny typ samolotu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne