Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.132.2024.2.MN
Skutki podatkowe wypłat środków pieniężnych z programów emerytalnych oraz emerytury państwowej z Wielkiej Brytanii.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty środków pieniężnych z programów emerytalnych oraz emerytury państwowej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest obywatelem Polski. Od 1995 r. do (...) 2023 r. Wnioskodawca pracował oraz posiadał centrum interesów osobistych (w szczególności mieszkał we własnej nieruchomości wraz z rodziną) na terytorium Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca prowadził tam również działalność gospodarczą.
Wnioskodawca przeprowadził się na stałe do Polski od (...) 2024 r. i przeniósł tutaj na stałe centrum interesów osobistych (zakupił nieruchomość i zamieszkał z rodziną) oraz rozważa rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że od 2024 r. miejscem zamieszkania dla celów podatkowych jest Polska.
Dobrowolny indywidualny program emerytalny
W czasie gdy Wnioskodawca mieszkał w Wielkiej Brytanii, podlegał obowiązkowym składkom na ubezpieczenie społeczne zgodnie z prawem obowiązującym w Wielkiej Brytanii, a także przystąpił do uregulowanych przepisami prawa brytyjskiego dobrowolnych programów emerytalnych prowadzonych w formie tzw. (dalej: „SIPP”) oraz dobrowolnych pracowniczych programów emerytalnych (dalej: „PPE”). Prywatne programy emerytalne regulowane brytyjskimi przepisami mogą w szczególności mieć postać pracowniczych programów emerytalnych (utworzonych przez pracodawcę) lub indywidulanych prywatnych programów emerytalnych, w których uczestnik dowolnie wybiera program emerytalny oferowany przez prywatne instytucje. Przykładem takiego indywidulanego prywatnego programu emerytalnego jest właśnie SIPP, zarządzany przez prywatną instytucję finansową, do którego przystąpił Wnioskodawca. Wpłat do SIPP dokonywał pracodawca Wnioskodawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami brytyjskimi Wnioskodawca mógł zdecydować, czy pracodawca ma wpłacać środki na jego prywatny program emerytalny SIPP czy też te same środki (w ramach ustawowych limitów) miałyby być wpłacone na pracowniczy program emerytalny. Wnioskodawca zdecydował o wpłacie części środków na SIPP.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty