06.02.2024 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2024 r., sygn. II GSK 1440/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Marcin Kamiński (spr.) Sędzia del. WSA Marek Krawczak po rozpoznaniu w dniu 6 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Szpitala Powiatowego w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 grudnia 2022 r. sygn. akt III SA/Kr 1154/22 w sprawie ze skargi Szpitala Powiatowego w C. na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Szpitala Powiatowego w C. na rzecz Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 grudnia 2022 r., sygn. akt III SA/Kr 1154/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Szpitala Powiatowego w C. (strona, strona skarżąca, szpital) na decyzję Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] czerwca 2022 r., w przedmiocie choroby zawodowej.

Z uzasadnienia powyższego wyroku wynikają następujące ustalenia faktyczne.

Decyzją z [...] kwietnia 2022 r., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. stwierdził u E. B. (uczestniczka) chorobę zawodową wymienioną w poz. 26 wykazu chorób zawodowych (choroba zakaźna lub pasożytnicza albo ich następstwa). W uzasadnieniu organ wskazał, że uczestniczka od marca 2020 r. pracowała w warunkach narażenia na czynnik biologiczny - wirus SARS-CoV-2. Uczestniczka jest zatrudniona w Szpitalu Powiatowym w C. na stanowisku pielęgniarki na Oddziale Chorób Wewnętrznych, a w okresie od 17 października 2020 r. do 20 maja 2021 r. na Oddziale Covidowym. Do jej obowiązków należy wykonywanie czynności związanych z utrzymaniem higieny chorego, wykonywanie czynności diagnostycznych, prowadzenie dokumentacji, podawanie leków i pomaganie lekarzowi w m.in. wykonywaniu specjalistycznych badań. Uczestniczka w miejscu pracy miała kontakt z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone testem PCR wykonanym 10 listopada 2020 r. Uczestniczka przebywała w izolacji domowej od 10 do 19 listopada 2020 r. Opisane wyżej warunki pracy stwarzały ryzyko powstania choroby zawodowej. Ponadto Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy w Krakowie orzeczeniem z [...] stycznia 2022 r. rozpoznał u uczestniczki chorobę zawodową (poz. 26 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych). Wydanie tego orzeczenia poprzedziło przeprowadzenie postępowania diagnostyczno-orzeczniczego, podczas którego przeprowadzono odpowiednie badania, zapoznano się z dostarczoną dokumentacją medyczna i dokonano oceny narażenia zawodowego. Na podstawie orzeczenia lekarskiego oraz oceny narażenia zawodowego na czynnik biologiczny - wirus SARS-COV-2, organ stwierdził u uczestniczki chorobę zawodową wymienioną w poz. 26 chorób zawodowych.

Zaskarżoną decyzją z [...] czerwca 2022 r., po rozpatrzeniu odwołania strony skarżącej, Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ wskazał, że pismem z 10 maja 2022 r., zwrócił się do jednostki orzeczniczej z prośbą o weryfikację orzeczenia lekarskiego z [...] stycznia 2022 r., przez podanie pełnej nazwy jednostki chorobowej wymienionej w poz. 26 wykazu chorób zawodowych, która została rozpoznana. Małopolski Ośrodek Medycyny Pracy w Krakowie poinformował, że w wyniku przeprowadzonego postępowania diagnostyczno-orzeczniczego rozpoznano u uczestniczki chorobę zawodową wymienioną w poz. 26 wykazu chorób zawodowych – chorobę zakaźną COVID-19, powstałą w wyniku przebytego zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wskazano też, że z uwagi na wyniki wykonanych badań, dostarczoną dokumentację medyczną i potencjalne narażenie zawodowe istnieje związek przyczynowo-skutkowy między rozpoznaniem choroby, a warunkami pracy, co dało podstawę do rozpoznania u uczestniczki choroby zawodowej. Tym samym potwierdzono rozpoznanie choroby zakaźnej pod postacią COVID-19 powstałą w wyniku przebytego przez uczestniczkę zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zdaniem organu, z uwagi na wykonywanie czynności, jak również kontakt z innymi pracownikami, uczestniczka była narażona na duże ryzyko zakażenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne