Wyrok NSA z dnia 31 marca 2016 r., sygn. II OSK 1855/14
W postępowaniu dotyczącym stwierdzenia choroby zawodowej ani organ administracji, ani orzekający lekarze nie są zobowiązani do poszukiwania przyczyn powstania schorzenia u pracownika, ale weryfikują jego powstanie w kontekście stwierdzonego narażenia zawodowego.
Teza od Redakcji
Dnia 31 marca 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Leszek Kamiński Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary /spr./ sędzia del. NSA Anna Żak Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2014 r. sygn. akt IV SA/Wr 622/13 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 5 lutego 2014r., sygn. akt IV SA/Wr 622/13, oddalił skargę M. M. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] lipca2013 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.
Zaskarżoną decyzją Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, po rozpatrzeniu odwołania M. M. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] lutego 2013 r. o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - nowotworu złośliwego powstałego w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi - rak krtani, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu powyższej decyzji organ wskazał, że M. M. pracował w zakładzie A. S.A. w W. na następujących stanowiskach: od [...] sierpnia 1966 r. do [...] maja 1967 r. jako tokarz; od [...] maja 1967 r. do [...] maja 1969 r. pełnił służbę wojskową; od [...] maja 1969 r. do [...] września 1983 r. jako tokarz; od [...] października 1983 r. do [...] grudnia 1998 r. jako tokarz-docieracz; od [...] stycznia 1998 r. do [...] marca 2002 r. jako tokarz; od 2002 r. był na rencie, a od 2007 r. na emeryturze. Zgodnie z charakterystyką stanowiska pracy z dnia 10 stycznia 2003 r. w czasie zatrudnienia odwołujący się pracował tylko w Wydziale Narzędziowni, obsługiwał obrabiarki [...] i [...]. Na stanowisku tokarza wykonywane były pojedyncze detale ze stali narzędziowej stopowej, aluminium i żeliwa, głównie na mokro. W obrabiarce [...] jako chłodziwo technologiczne stosowane były zawsze emulsje wodne - od wielu lat jest to E. Na stanowisku, tokarza-docieracza docierane były sprawdziany pierścieniowe gwintowe na obrabiarce [...]; operacja docierania odbywała się okresowo, tj. kilka dni w miesiącu. Jako materiał do docierania była stosowana mikropasta szlifiersko-polerska Nr [...]. W piśmie z dnia 27 stycznia 2003 r. zakład pracy przekazał informacje dotyczące najbliższego otoczenia środowiska pracy M. M.. Od 1995 r. w promieniu ok. 3- 4 m od stanowiska pracy odwołującego się znajdowały się dwie szlifierki, tj. szlifierka do frezów [...] (od ok. 4-5 lat nie jest na niej prowadzona obróbka mechaniczna), szlifierka do gwintów [...] chłodzona olejem wcześniej - F., od kilku lat stosowany jest L. Pomiary mgły olejowej wykonane w Narzędziowni na szlifierce do gwintów [...] przez Międzyzakładowe Laboratorium Badań Środowiskowych dnia 16 maja 1997 r. podczas szlifowania gwintownika [...] są zgodne z normatywem higienicznym - wskaźnik oceny- wynosił 0,14. Odwołujący się nie pracował na ww. typach szlifierek. Z pisma z dnia 10 kwietnia 2003 r. wynika, iż od ok. 10 lat Wydział Narzędziowni mieści się w innej hali, gdzie zlokalizowany jest również Wydział Produkcyjny [...]. Pomiary stężeń mgieł olejowych na stanowiskach pracy tokarek z lat 1985-1991 wykazały znaczne przekroczenia najwyższego dopuszczalnego stężenia, nawet ponad 20-krotne (1985 r.). W dokumentacji wymienia się różnego typu oleje mineralne (H., H., olej [...], mieszanina olejów typu [...], olej [...], olej [...], olej [...], olej [...]).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty