23.01.2024

Zmiana zamiarów inwestycyjnych a kwalifikacja obiektu budowlanego - Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2024 r., sygn. II OSK 1033/21

W przypadku sporów dotyczących klasyfikacji obiektów budowlanych jako budynków gospodarczych lub innych konstrukcji, takich jak ogrodzenia, decydujące znaczenie mają zamiary inwestora wyrażone w dokumentacji projektowej i wnioskach o pozwolenie na budowę. Działania podejmowane w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, w tym rozpoczęcie budowy bez wymaganego pozwolenia, prowadzą do konieczności podjęcia środków naprawczych, w tym nakazu rozbiórki niewłaściwie zrealizowanych obiektów.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Robert Sawuła, Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.), Sędzia WSA (del.) Piotr Broda, Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 10 grudnia 2020 r. sygn. akt II SA/Lu 472/20 w sprawie ze skargi G. M. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 1 czerwca 2020 r. nr ZOA-V.7721.49.2019 w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. akt II SA/Lu 472/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę G. M. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 1 czerwca 2020 r., znak ZOA-V.7721.2019 w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W marcu 2018 r. organ I instancji wszczął postępowanie w sprawie budowy bez pozwolenia na budowę budynku gospodarczego, usytuowanego na działce nr ew. [...], położonej w miejscowości W. gm. W. W trakcie postępowania przeprowadzono trzykrotnie oględziny, w toku których ustalono, że na ww. działce realizowana jest budowa budynku gospodarczego, w kształcie litery U. Od strony północnej wykonana jest ściana z cegły ceramicznej, o grubości 24 cm, długości 48,50 m i wysokości od 2,29 m do 2,39 m. Ściana wzmocniona jest monolitycznym blokiem betonowym o wysokości 120 cm i zmiennej szerokości. Wykonana jest również ściana z bloczka belitowego (trzy warstwy), o łącznej wysokości 75 cm. Od strony wschodniej wykonana jest ściana grubości 24 cm, długości 25 m i wysokości 0,78 m. Od strony zachodniej wykonana jest ściana grubości 56 cm, długości 26,30 m i wysokości od 2,40 m do 2,59 m. W ścianach zostały osadzone pręty zbrojeniowe pod przyszłe trzpienie. Wzdłuż ściany zachodniej, północnej i wschodniej na szerokości 4,50 m wykonany został podkład betonowy. Obecny w trakcie oględzin mąż skarżącej oświadczył, że roboty budowlane prowadzone były od końca 2017 r. i nie jest to budowa budynku gospodarczego, a tylko budowa ogrodzenia.

Do akt rozpoznawanej sprawy dołączono dokumenty z akt postępowania dotyczącego wniosku skarżącej w sprawie pozwolenia na budowę budynku gospodarczego na ww. działce. Z akt tych wynika, że decyzją z 17 maja 2018 r. Wojewoda Lubelski uchylił decyzję Starosty Lubelskiego z 26 marca 2018 r., umarzającą postępowanie w sprawie udzielenia skarżącej pozwolenia na budowę ww. budynku gospodarczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne