Porada aktualna na dzień 15-07-2024
28.02.2024 Rachunkowość firm

Jak biuro rachunkowe powinno się bronić, gdy klient bezpodstawnie żąda odszkodowania za usługi księgowe

PROBLEM

Dostałam pismo od byłego klienta. Zażądał w nim zapłaty odszkodowania z tytułu odsetek, które musiał zapłacić do urzędu skarbowego z powodu nieterminowego przekazywania informacji o podatku do zapłaty, oraz zwrotu 50% wynagrodzenia za usługi księgowe od początku współpracy z moim biurem, ponieważ nie otrzymał doradztwa podatkowego (porad w zakresie optymalizacji podatków) i musiał płacić za to dodatkowe pieniądze. 

Główną przyczyną w opóźnionym przekazywaniu informacji o podatkach były leżące po stronie klienta olbrzymie problemy z terminowym dostarczeniem dokumentów oraz  braki w dokumentacji. Fakt istnienia braków w dokumentacji wyszedł także na jaw w okresie, w którym obsługiwało go inne biuro rachunkowe. 

Co do kwestii doradztwa podatkowego to nigdy nie zobowiązywałam się świadczyć mu takich usług, co w rozmowie z nim podkreśliłam, na co on odpowiedział, że powinnam była zakomunikować mu przy zawieraniu umowy, że nie mam uprawnień do doradztwa podatkowego. Klient stwierdził, że w taki sposób niejako wyzyskałam jego błąd. Tego klienta pozyskałam przez grupę na Facebooku w odpowiedzi na umieszczony przez niego post, że poszukuje księgowej. Również przez tę samą grupę uzyskałam kontakt z jego poprzednią księgową, która stwierdziła, że klient często zmienia biura rachunkowe, jest roszczeniowym bałaganiarzem, nie dostarcza terminowo dokumentów. Zadeklarowała, że w razie jakiegoś sporu z nim może zeznać przed sądem, jak wyglądała jego obsługa. Jak powinnam zareagować na to pismo?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne