15.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.581.2023.2.RS

Możliwość zastosowania zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe przez małżonka będącego współwłaścicielem i współkredytobiorcą.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 grudnia 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zaniechania poboru podatku. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 stycznia 2024 r. (wpływ 19 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Po ślubie, wraz z mężem, rozpoczęła Pani budowę domu jednorodzinnego na działce budowlanej, którą mąż nabył jako kawaler. W dniu 28 lutego 2008 r. wraz z mężem zawarła Pani z Bankiem (...) umowę kredytową (...), celem sfinalizowania zabudowy działki budynkiem mieszkalnym. Umowa kredytu stanowiła równowartość 69.210 CHF i została wypłacona w złotówkach stanowiących równowartość franków szwajcarskich. Kredyt został udzielony na 240 miesięcy i był cyklicznie spłacany.

Pismem z 2 czerwca 2020 r. wraz z mężem zwróciła się Pani do zarządu Banku (...) o zmianę warunków umowy kredytowej wskazując, że są w niej zapisy abuzywne. Prośba ugodowego rozwiązania okazała się bezskuteczna i sprawa została skierowana do sądu.

Ostatecznie 6 kwietnia 2022 r. pomiędzy (...) a Panią oraz mężem została zawarta ugoda sądowa – Bank zwolnił kredytobiorców z długu w kwocie 114.464 zł 25 gr.

W § 4 ust. 2 ugody wskazano, że Pani wraz z mężem (kredytobiorcy) spełniła wszystkie warunki uprawniające do zastosowania regulacji Ministerstwa Finansów dotyczące zaniechania poboru podatku dochodowego. Władze Banku wystawiły PIT-11 z obowiązkiem uiszczenia podatku od kwot przychodu po 56.419 zł 71 gr przez Panią i męża.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne