Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.768.2023.2.KT
Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży udziału w nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 listopada 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 3 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży udziału w nieruchomości o nr 1 i 2. Uzupełniła go Pani pismami z 16 stycznia 2024 r. (wpływ 18 stycznia 2024 r.) oraz z 26 stycznia 2024 r. (wpływ 30 stycznia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnień wniosku)
W dniu 12.08.2021 r. w odpowiedzi na złożony wniosek Wnioskodawczyni otrzymała interpretację indywidualną. Poniżej treść złożonego wniosku. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:
W dniu 13 września 2013 r., Wnioskodawczyni … nabyła działkę o numerze 3. Nieruchomość nabyta została w wyniku umowy sprzedaży przez osobę prywatną, a przy jej zakupie Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Zgodnie z obowiązującym na dzień zakupu MPZP, nieruchomość oznaczona symbolami K19UMN (tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej) i K22U (tereny zabudowy mieszkaniowej). Nabyta zgodnie z aktem notarialnym, bez związku z prowadzoną wtedy przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą i poza jej zakresem. Nabyta do majątku osobistego (wtedy stan cywilny Wnioskodawczyni panna) na użytek prywatny – Wnioskodawczyni miała na tamten czas w planach przyszłościowych budowę małego ekonomicznego budynku mieszkalnego na potrzeby osoby żyjącej w pojedynkę. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów nieruchomość określona symbolem RIVb – co oznacza grunty orne.
W momencie zakupu działka użytkowana była jako tereny uprawne przez osobę trzecią. W dniu 27 września 2013 r. dla zachowania terenu w dobrym stanie do czasu rozpoczęcia realizacji swoich planów, Wnioskodawczyni odpłatnie, za kwotę 200 zł brutto wydzierżawiła nieruchomość na użytek rolniczy na okres jednego roku. W kolejnych latach, aż do 2020 r. nieruchomość była wydzierżawiana na użytek rolniczy, jednak już nieodpłatnie, ponieważ Wnioskodawczyni w dalszym ciągu nie podejmowała żadnych działań związanych z budową, a zależało jej na dobrym utrzymaniu terenu. Gdyby pole nie było uprawiane, mogłoby to skutkować zasianiem chwastów, a działałoby to także na szkodę sąsiadów, posiadających otaczające nieruchomość tereny rolnicze. Na działce rozpoczęto częściowe utwardzanie gruntu, systemem gospodarczym celem łatwiejszego poruszania się po nieruchomości. Czynność ta nie wymagała zgłoszeń ani pozwolenia na budowę, do dnia dzisiejszego nie została zakończona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty