01.03.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2022 r., sygn. II GSK 901/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia WSA (del.) Piotr Kraczowski Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 1649/18 w sprawie ze skargi A. F. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oraz w sprawie ze skargi Z. L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w zakresie punktu 2 w przedmiocie zwrotu kosztów postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 lutego 2019 r., oddalił skargę A. F. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oraz oddalił skargę Z. L. na tą samą decyzję w zakresie jej punktu 2 w przedmiocie zwrotu kosztów postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Z. L. w dniu 4 stycznia 2018 r., złożył wniosek o unieważnienie patentu nr [...] na wynalazek pt. "M. s. ł.", udzielony na rzecz A. F.. Jako podstawę prawną wniosku podał art. 24, art. 25 i art. 26 ustawy Prawo własności przemysłowej (t j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1410 ze zm., dalej: p.w.p.). Wnioskodawca w zakresie interesu prawnego wskazał, iż będąc producentem różnych odmian ławek w tym ławek, których siedzisko może przyjmować pozycję pionową lub poziomą, obarczony jest w związku z objętym wnioskiem patentem do powstrzymywania się ingerencji w strefę wyłączności uprawnionego z patentu. Wskazał również, że pomiędzy nim, a uprawnioną toczy się przed sądem powszechnym postępowanie o naruszenie patentu [...].

W ocenie wnioskodawcy sporny wynalazek nie spełniał przesłanek nowości i poziomu wynalazczego. Jako przeciwstawione w tym aspekcie przedstawił rozwiązanie chronione jako wzór użytkowy [...], zgłoszone do ochrony w dniu 15 marca 1996 r., a więc przed datą zgłoszenia spornego wynalazku [...] posiadające jego zdaniem widoczne cechy techniczne budowy przywołane w zastrzeżeniu 1 spornego wynalazku. W ocenie wnioskodawcy, analiza porównawcza cech technicznych budowy spornego rozwiązania i wzoru użytkowego [...] prowadzi do stwierdzenia, że wszystkie cechy rozwiązania [...] przywołane w zastrzeżeniu niezależnym są widoczne w przeciwstawionym wzorze. Świadczy to o braku spełnienia wymogu nowości. Zdaniem wnioskodawcy, cechy dodatkowe wskazane w zastrzeżeniach zależnych także nie spełniały wymogu posiadania poziomu wynalazczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne