08.11.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. II CSKP 1650/22

1. Skutek materialno-prawny prawomocnego orzeczenia oznacza, że sąd obowiązany jest uznać, iż kwestia prawna, która była już przedmiotem rozstrzygnięcia w innej sprawie, a która ma znaczenie prejudycjalne w sprawie przez niego rozpoznawanej, kształtuje się tak, jak przyjęto w prawomocnym wcześniejszym wyroku i w późniejszym procesie kwestia ta nie może być już ponownie badana.

2. Prawomocny wyrok korzysta z powagi rzeczy osądzonej w określonym zakresie przedmiotowym, a ocena powagi rzeczy osądzonej musi uwzględniać zarówno istotę orzeczenia w związku ze stanem sprawy, który był podstawą rozstrzygnięcia, jak i motywy wyroku, które stanowią konieczne uzupełnienie rozstrzygnięcia dla wyjaśnienia jego zakresu oraz indywidualizacji sentencji wyroku.

3. Zgodnie z art. 123 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego, pierwsze zawezwanie do próby ugodowej może być uznane za czynność przerywającą bieg przedawnienia roszczenia, pod warunkiem, że w zawezwaniu jednoznacznie oznaczono przedmiot żądania i jego wysokość, oraz że zawezwanie to było przedsięwzięte bezpośrednio w celu dochodzenia, ustalenia, zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Jednakże, w przypadku drugiego i kolejnych zawezań do próby ugodowej, konieczna jest analiza konkretnych okoliczności, aby ustalić, czy dane zawezwanie spełnia wymogi „bezpośredniości” określone w przepisie i tym samym czy może przerwać bieg przedawnienia. Formalne spełnienie warunków zawezwania do próby ugodowej, bez rzeczywistego dążenia do osiągnięcia celu roszczenia, nie wywoła skutku przerwy biegu przedawnienia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek (przewodniczący)

‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

‎SSN Marta Romańska

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 8 listopada 2023 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej R. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w R.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku
‎z 18 stycznia 2021 r., I AGa 159/19,
‎w sprawie z powództwa R. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w R.
‎przeciwko Bankowi spółce akcyjnej w W.
‎o zapłatę,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne