Wyrok SN z dnia 18 kwietnia 2023 r., sygn. II CSKP 1118/22
1. Zawezwanie do próby ugodowej może być rozpatrywane jako czynność przerywająca bieg przedawnienia roszczenia, pod warunkiem, że zostało przedsięwzięte bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
2. Kolejne zawezwanie do próby ugodowej może doprowadzić do skutecznej przerwy biegu przedawnienia, o ile można je zakwalifikować jako czynność przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia roszczenia.
3. Nadmiernie liberalna wykładnia art. 123 § 1 pkt 1 k.c. przy ocenie zawezwania do próby ugodowej jako czynności przerywającej bieg przedawnienia prowadzi do wypaczenia sensu prawnego instytucji przerwy biegu przedawnienia.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Władysław Pawlak (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Roman Trzaskowski
SSN Agnieszka Piotrowska
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 18 kwietnia 2023 r. w Warszawie, skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 30 grudnia 2020 r., V AGa 186/19, w sprawie z powództwa H.F. przeciwko Gminie Knurów o zapłatę,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W pozwie wniesionym 24 października 2018 r. powód H.F. domagał się zasądzenia od Gminy Knurów kwoty 154 303,86 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych od 20 sierpnia 2016 r. do dnia zapłaty, tytułem wynagrodzenia za wykonanie dodatkowych w stosunku do przewidzianych umową robót budowlanych
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach oddalającego powództwo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty