03.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.731.2023.1.MS

Skutki podatkowe otrzymania wierzytelności tytułem zwrotu równowartości części wkładu ze Spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania Wierzytelności tytułem zwrotu równowartości części wkładu ze Spółki. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

... („Wnioskodawca” lub „Podatnik” lub Wspólnik”) jest wspólnikiem w spółce...z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga - ..., zarejestrowanej w Luksemburskim Rejestrze Handlowym i Spółek (R.C.S.) pod numerem ... („Spółka”). Podatnik jest wspólnikiem o ograniczonej odpowiedzialności, tj. występuje jako tzw. „limited partner”.

Spółka wyemitowała na rzecz Wnioskodawcy specyficzne papiery wartościowe (w terminologii angielskiej partnership shares i dalej określane jako „partnership shares”), inkorporujące w sobie prawa udziałowe - w angielskiej terminologii określane jako „partnership interest” - będące odpowiednikiem w polskiej terminologii ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej uregulowanego w Kodeksie spółek handlowych oraz odpowiednikiem praw, uprawnień i obowiązków wspólnika w polskiej spółce cywilnej. Objęcie praw udziałowych w Spółce (partnership interest) było związane z równoległą dobrowolną emisją ww. specyficznych papierów wartościowych (partnership shares) inkorporujących w sobie te prawa udziałowe w zamian za wkłady niepieniężne oraz pieniężne.

Z uwagi na to że Spółka według przepisów lokalnych krajowych jest jednocześnie alternatywnym funduszem inwestycyjnym, ww. emisja specyficznych papierów wartościowych (partnership shares) wynikała z lokalnych przepisów dotyczących alternatywnych funduszy inwestycyjnych a nie z przepisów prawa Luksemburga regulujących powstanie i funkcjonowanie Spółki. Wnioskodawca jako wspólnik Spółki jest zatem zawsze posiadaczem i właścicielem praw udziałowych w Spółce (partnership interest) a właścicielem specyficznych papierów wartościowych (partnership shares) z tego względu gdyż alternatywny fundusz inwestycyjny powinien posiadać stosunkowo dużą ilość jednostek uczestnictwa (według polskiej nomenklatury), które mogą być umarzane i wypłacane inwestorowi wynagrodzenie za każdą umarzaną „shares” czyli jednostkę. Zaś partnership interest (prawa udziałowe w ...) nie jest podzielne, tak jak nie jest podzielny ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej uregulowany w Kodeksie spółek handlowych oraz nie jest podzielny zespół praw, uprawnień i obowiązków wspólnika w polskiej spółce cywilnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne