05.09.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.482.2023.2.PRP

Rozpoznanie transakcji opisanych w WARIANCIE I jako dwie odrębne transakcje podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski stanowiące odpowiednio wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i eksport towarów oraz niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski transakcji opisanych w WARIANCIE II.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania transakcji opisanych w WARIANCIE I jako dwie odrębne transakcje podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski stanowiące odpowiednio wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i eksport towarów oraz niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski transakcji opisanych w WARIANCIE II. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 sierpnia 2023 r. (wpływ 22 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca

Opis stanu faktycznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą skupiającą się na handlu pojazdami samochodowymi. W 2022 r. Spółka zawarła umowę o współpracy handlowej z niemieckim kontrahentem (dalej: Kontrahent DE), na podstawie której Spółka zakupuje samochody od Kontrahenta DE, które na późniejszym etapie są przez nią sprzedawane na terytorium Białorusi – zarówno na rzecz osób fizycznych jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (dalej: kontrahent spoza UE, białoruski nabywca).

Zawarta umowa zawiera następujące zapisy: „§ 2 ZASADY WSPÓŁPRACY HANDLOWEJ (…) 2.2. WYDANIE SAMOCHODÓW 2.2.1 Wydanie samochodów następować będzie w magazynie Sprzedającego. 2.2.2. Kupujący stwierdza odbiór samochodów przez podpis upoważnionej osoby na fakturze VAT, na dowodzie WZZ lub na umowie sprzedaży. 2.2.3. Strony każdorazowo uzgadniać będą sposób i termin odbioru samochodu. 2.2.4. Samochód może być przechowywany na parkingu Sprzedającego po sprzedaży do momentu otrzymania przez Kupującego lub jego przedstawiciela. 2.2.5. Z chwilą wydania samochodu, na Kupującego przechodzi ryzyko przypadkowej jego utraty lub uszkodzenia.’’

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne