Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.864.2023.2.MC
Prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT, o której mowa w art. 41 ust. 4 ustawy o VAT przewidzianej dla eksportu towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT, o której mowa w art. 41 ust. 4 ustawy o VAT przewidzianej dla eksportu towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 marca 2024 r. (wpływ 11 marca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: ,,Wnioskodawca” bądź „Spółka”) działająca na rynku od 2001 r. produkująca farby i tynki dekoracyjne, impregnaty i bejce do drewna oraz inne preparaty niezbędne przy budowie lub remoncie domów i obiektów użytkowych. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi czynności opodatkowane podatkiem VAT i od całości uzyskiwanych dochodów podlega opodatkowaniu w Polsce.
Spółka sprzedaż ww. towarów prowadzi również internetowo. Sprzedaż odbywa się na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Towary zamawiane ze sklepu internetowego są wysyłane do klientów za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Z uwagi na nową wersję unijnego systemu obsługi eksportu (systemu ....), który w Polsce musi zostać wdrożony w maju 2024 r., firmy kurierskie, w tym firma kurierska, z usług której korzysta Spółka, jest już na etapie wdrażania nowego rozwiązania.
Nowy proces odprawy celnej wiązać się ma ze zmianami w dokumentacji eksportu. Niniejszym wnioskiem, Spółka chciałaby potwierdzić możliwość stosowania 0% stawki VAT w eksporcie na podstawie dokumentów, którymi będzie dysponowała korzystając z nowej wersji systemu ..... Proces składania zamówienia wygląda obecnie następująco: Klient składa zamówienie, które następnie opłaca w całości na rachunek bankowy w postaci przelewów (przelew tradycyjny, przelew online). Zamówienie jest przekazywane do magazynu i działu logistyki. Po skompletowaniu zamówienia, wystawiany jest:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty