Interpretacja indywidualna z dnia 27 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.406.2024.2.MAZ
Wystawienie faktury ze stawką 0% właściwą dla eksportu towarów, w przypadku, gdy brak jest dokumentacji potwierdzającej wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej oraz związane z tym opodatkowanie dostawy właściwą stawką krajową
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 16 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący wystawienia faktury ze stawką 0% właściwą dla eksportu towarów, w przypadku, gdy brak jest dokumentacji potwierdzającej wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej oraz związanego z tym opodatkowania dostawy właściwą stawką krajową, wpłynął 16 września 2024 r. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 listopada 2024 r. (wpływ 19 listopada 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także jako: „Spółka”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, posiadającym numer VAT UE nadany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje dostaw towarów na rzecz kontrahentów posiadających siedziby na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz poza Unią.
W praktyce funkcjonowania Spółki zdarzać się będą sytuacje, w których Spółka zawierać będzie z kontrahentami porozumienia, na podstawie których własność towaru przechodzi na kontrahentów jeszcze przed odbiorem towaru z magazynu Spółki. Własność zamówionych towarów będzie przechodziła na kontrahenta z momentem pozostawienia zamówionego towaru do dyspozycji kontrahenta. Spółka będzie informowała kontrahenta o gotowości towaru do odbioru i wyśle mu fakturę dokumentującą dostawę tych towarów. Na okres od przejścia własności towarów na kontrahenta, do czasu ich odbioru lub wydania przewoźnikowi, będzie pomiędzy Spółką a kontrahentem zawierana umowa przechowania. Porozumienia w tym brzmieniu będą zawierane ze względu na fakt, iż kontrahent, z nieznanych Spółce powodów, nie jest w stanie stwierdzić, kiedy dokona odbioru towaru na uzgodnionych warunkach i dokona lub zleci wywóz towarów poza terytorium kraju. Jednocześnie kontrahentowi zależy na przejęciu własności towaru i zabezpieczeniu go, poprzez odpowiednie oznakowanie w magazynie Spółki, przed ewentualnymi wierzycielami Spółki. W konsekwencji, na podstawie ww. porozumienia, towar gotowy do odbioru i wywiezienia poza terytorium kraju, przejdzie na własność kontrahenta, mimo iż fizycznie pozostanie on nadal (czasowo) w magazynie Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty