Interpretacja indywidualna z dnia 19 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.529.2024.1.MW
Prawo do zastosowania stawki 0% dla eksportu towarów na podstawie posiadanych dokumentów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2024 r. za pośrednictwem ePUAP wpłynął Pana wniosek z 9 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla eksportu towarów na podstawie posiadanych dokumentów. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności pod firmą (...), której głównym przedmiotem jest działalność związana ze sprzedażą hurtową maszyn i urządzeń rolniczych oraz dodatkowego wyposażenia, kod PKD z grupy 46.64.Z.
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361, 852, dalej: „ustawa o VAT”).
Ponadto jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT czynny zarówno na potrzeby transakcji krajowych jak i na potrzeby transakcji zagranicznych wewnątrzwspólnotowych. W ramach prowadzonej działalności, prowadzi Pan sprzedaż używanych maszyn rolniczych na rzecz nabywców z krajów trzecich, zarówno w ramach tzw. eksportu pośredniego jak i bezpośredniego.
Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy VAT stawkę podatku VAT 0% stosuje się w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik otrzyma przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. W odniesieniu do transakcji eksportowych sporadycznie, na zlecenie nabywcy odprawę celną dokonuje Pan w innym kraju Unii Europejskiej. W takich sytuacjach nie zawsze dysponuje Pan dokumentem celnym potwierdzającym procedurę wywozu tzw. komunikatem IE-599. W sytuacji, kiedy odprawa celna następuje w innym kraju niż Rzeczpospolita Polska, jest Pan w posiadaniu dokumentów innych niż dokument z oznaczeniem IE-599. Oprócz faktury sprzedażowej, która zawiera nazwę towaru, ilość, cenę, wartość w walucie obcej (EUR) posiada Pan:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty