Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.26.2024.1.AKS
Przy zakupie towarów i usług od kontrahentów spoza terenu Polski (WNT i import usług) Spółka nie ma prawa do pomniejszenia podatku VAT należnego o podatek naliczony, traktując w takiej sytuacji podatek VAT jako neutralny, wynoszący zero (w sytuacji, w której udział sprzedaży opodatkowanej w całości sprzedaży nie przekracza 2%).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 18 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wskazania, czy przy zakupie towarów i usług od kontrahentów spoza terenu Polski (WNT i import usług) Spółka ma prawo do pomniejszenia podatku VAT należnego o podatek naliczony, traktując w takiej sytuacji podatek VAT jako neutralny, wynoszący zero (w sytuacji, w której udział sprzedaży opodatkowanej w całości sprzedaży nie przekracza 2%).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Spółka rozpoczęła działalność w grudniu 2022 r. Głównym zakresem działalności jest ogólna i specjalistyczna praktyka lekarska (PKD: 86.21.Z, 86.22.Z).
Spółka została zgłoszona jako podatnik czynny podatku od towarów i usług.
Świadczone usługi medyczne dla osób fizycznych są rejestrowane przy pomocy kasy fiskalnej ze zwolnioną stawką podatku VAT. Dodatkowo świadczone są usługi tłumaczeń opisu badań z języka polskiego, głównie na język ukraiński dla pacjentów z Ukrainy, opodatkowane stawką 23%. Stosunek sprzedaży usług tłumaczeń do całkowitej sprzedaży nie przekracza 2%, stąd Spółka nie pomniejsza podatku VAT należnego.
Oprócz faktur zakupu od krajowych dostawców, Spółka korzysta z dostawców towarów i usług z krajów UE i rozlicza je jako WNT lub import usług. Do takich faktur od zagranicznych dostawców Spółka nalicza VAT należny i naliczony. Jednakże ze względu na sprzedaż świadczonych usług medycznych zwolnionych od podatku VAT, nie pomniejsza podatku VAT należnego o podatek naliczony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty