Interpretacja indywidualna z dnia 11 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.65.2024.2.MR
Obowiązek rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z nabyciem przez Spółkę Maszyn i Części zamiennych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usługjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku rozliczenia w Polsce podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z nabyciem przez Spółkę Maszyn i Części zamiennych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 kwietnia 2024 r. (wpływ 3 kwietnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT w Polsce, posiada w Polsce siedzibę i miejsce działalności gospodarczej (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”).
B (dalej: „B”) z siedzibą w Niemczech, jest niemieckim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT w Niemczech. B nie posiada w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
B i Wnioskodawca są podmiotami powiązanymi i należą do Grupy kapitałowej, która jest wiodącym producentem, (…). (…).
Zarówno Spółka jak i B, są w Grupie kapitałowej podmiotami produkcyjnymi. Spółka posiada zakład produkcyjny w C, a B posiada kilka zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terytorium Niemiec.
Aby sprostać wymaganiom rynku i dostosować się do zmieniających się warunków globalnych – Grupa kapitałowa planuje reorganizację części działalności w ten sposób, iż planuje ograniczyć produkcję wymagającą dużego nakładu pracy manualnej w zakładzie produkcyjnym B i realokację produkcji w tym obszarze do zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy w Polsce. Docelowo bowiem – zgodnie ze strategią Grupy kapitałowej – zakład produkcyjny B w D ma się skupić na procesach zautomatyzowanych, zaś zakład produkcyjny Wnioskodawcy ma w dalszym ciągu rozwijać procesy wymagające pracy manualnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty