16.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.740.2023.2.ESZ

Prawo do odliczenia w związku z zakupem barek do transportu wodnego śródlądowego.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania, że w związku z nabyciem od Kontrahenta barek do transportu (…) Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Uzupełnił go Państwo pismem z 11 grudnia 2023 r. oraz w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 9 lutego 2024 r. (wpływ 9 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca, Podatnik, Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu wodnego, śródlądowego towarów oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka w chwili obecnej dzierżawi od podmiotu powiązanego (osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, zarejestrowanej jako czynny podatnik VAT - dalej jako: Kontrahent) w ramach tzw. barebaoatu (wynajem bez załogi) barki do przewozu (...). Spółka we własnym zakresie, na własny rachunek i własne ryzyko, zapewnia personel obsługujący barki oraz pozyskuje zlecenia transportowe. Spółka we własnym zakresie ubezpiecza barki oraz dokonuje koniecznych napraw/remontów.

Spółka obecnie współpracuje z niemieckim spedytorem, który pozyskuje zlecenia transportowe na jej rzecz. Spółka nie posiada zawartej z nim pisemnej umowy współpracy (zlecenia przekazywane są telefonicznie). W 2022 r. Spółka korzystała z usług spedytora polskiego, z którym zawarła umowę współpracy (poprzednio z tym samym spedytorem umowę miał zawartą Kontrahent, jednak podjęcie współpracy między Spółką a spedytorem nie nastąpiło w drodze cesji umowy Kontrahenta).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne