18.08.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.572.2023.4.AC

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w celu uzyskania licencji Pilota Liniowego.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 1 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w celu uzyskania licencji Pilota Liniowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Od dnia 01.11.2021 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod nr NIP (…) z zakresu działalności usługowej wspomagającej transport lotniczy (przeważająca działalność zgodnie z PKD 52.23.Z).

Rozlicza się Pan na zasadach ogólnych (Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), prowadzi księgowość uproszczoną w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037 z późn. zm.) oraz jest płatnikiem VAT (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 poz. 931 z późn. zm.).

Zamierza Pan rozszerzyć zakres działalności o świadczenie usług z zakresu prowadzenia transportu lotniczego pasażerskiego (PKD 51.10.Z) i transportu lotniczego towarów (PKD 51.21.Z), opierając się na analizach zagranicznych podmiotów dotyczących ruchu lotniczego w Europie (np. analizy (...)l) oraz zapotrzebowania na personel latający na świecie do roku 2032 (np. analizy (...)). Usługi lotnicze zamierza Pan świadczyć osobiście na rzecz podmiotów profesjonalnych - zarówno przewoźników koncesjonowanych, jak i niekoncesjonowanych. Świadczenie usług z zakresu transportu lotniczego możliwe jest po uzyskaniu przez Pana co najmniej uprawnień pilota liniowego (tzw. ATPL(A) frozen), odbywając w tym celu szereg niezbędnych szkoleń i zdobywając odpowiednie uprawnienia, w tym m.in.: - Licencję Pilota Turystycznego PPL - Uprawnienie do wykonywania lotów w nocy, tzw. VFR Noc, - Uprawnienie do lotów samolotami wielosilnikowymi MEP(L), - Uprawnienie do lotów według wskazań przyrządów IR, - Szkolenie teoretyczne ATPL(A),- Szkolenie JOC, - Licencja Pilota Zawodowego CpL(A). Dodatkowo, po zdobyciu wymaganego doświadczenia, odbyciu szkolenia oraz uzyskaniu uprawnień instruktorskich FI(A) planuje Pan także rozszerzenie portfolio usługi o prowadzenie działalności szkoleniowej z zakresu nauki pilotażu. Przewiduje Pan też możliwość świadczenia odpłatnych usług lotniczych polegających np. na lotach widokowych i wycieczkowych, air taxi, przemieszczaniu samolotów z punktu A do punktu B, oraz innych czynnościach, takich jak reklamy lotnicze, czy loty ze skoczkami spadochronowymi. Poza kosztami szkoleń, należy ponieść także szereg wydatków związanych z zakupem pomocy nawigacyjnych (mapy lotnicze, nawigacje satelitarne, skalówki, nakolanniki, itp.), materiałów szkoleniowych (książki, dostępy do dodatkowych kursów), pomocy szkoleniowych (takich jak. np. kamery i rejestratory dźwięku do rejestrowania i oceny przebiegu i postępów szkolenia oraz samorozwoju), zakupem innych akcesoriów niezbędnych do realizacji szkoleń, odbyciem egzaminów przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną, uzyskaniem orzeczeń lotniczo-lekarskich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne