Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.186.2023.2.PRM
Prawo do zastosowania procedury szczególnej VAT-marża, przy dostawie monet kolekcjonerskich uprzednio importowanych na terytorium innego państwa członkowskiego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zastosowania procedury szczególnej VAT-marża, przy dostawie monet kolekcjonerskich uprzednio importowanych na terytorium innego państwa członkowskiego. Uzupełnili go Państwo pismem z 6 kwietnia 2023 r. (wpływ 6 kwietnia 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Państwa Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność w zakresie sprzedaży monet bulionowych w kraju jak i za granicą. Monety pozyskują Państwo w drodze importu z kraju trzeciego lub sporadycznie w drodze zakupu w kraju lub z innych państw Unii Europejskiej od podmiotów dokumentujących taką sprzedaż w procedurze VAT-marża dla przedmiotów kolekcjonerskich.
Monety sprzedawane przez Państwa są przedmiotami kolekcjonerskimi, za które uważa się monety ze złota, srebra lub innego metalu, które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną. Sprzedają Państwo monety kolekcjonerskie zarówno do odbiorców w kraju jak i za granicą. Kupującymi są zarówno osoby fizyczne (pojedynczy kolekcjonerzy) jak i podmioty gospodarcze zarejestrowane jako podatnicy VAT w krajach Unii Europejskiej.
Dokonują Państwo importu monet bulionowych z krajów poza unijnych. Procedur importowych dokonują Państwo zarówno na polskiej granicy jak i w innych krajach Unii Europejskiej tzn. spółka dokonuje procedur importowych w portach lotniczych lub morskich krajów unijnych np. Francji, Niemiec, Holandii. W zależności od wymagań stawianych przez dany kraj dokonujecie Państwo importu albo posługując się swoim własnym numerem EORI lub numerem NIP uzyskanym w kraju importu. Zawsze jednak jesteście importerem. Zaimportowane monety mogą zostać przewiezione do Polski i sprzedane w Polsce, mogą jednak zostać sprzedane do odbiorców w krajach Unii Europejskiej bezpośrednio z miejsca dokonania importu (z pominięciem terytorium Polski).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty