Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.305.2023.1.MS2
Moment powstania przychodu w związku z uczestnictwem w planie motywacyjnym organizowanym przez Spółkę z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych uczestnictwa w planie motywacyjnym organizowanym przez Spółkę z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani polską rezydentką podatkową. Jest Pani zatrudniona na umowę o pracę w (…) Sp. z o.o., (…) (dalej Pracodawca) od dnia 1 stycznia 2008 roku. Spółka ta jest częścią międzynarodowej Grupy (…). Na czele Grupy stoi (…) z siedzibą w (…) w USA, podmiot prawa amerykańskiego, notowany na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE).
Spółka amerykańska jest jednostką dominującą wobec Pracodawcy w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 ze zmianami). W celu stworzenia wspólnoty interesów pomiędzy Grupą (…) a pracownikami spółek wchodzących w jej skład, w tym pomiędzy Pani Pracodawcą a zatrudnionymi przez niego osobami, a także w celu zwiększeniu ich motywacji i stabilności zatrudnienia, Spółka amerykańska oferuje pracownikom Pracodawcy uczestnictwo w pracowniczym programie motywacyjnym przewidującym możliwość nabycia akcji Spółki amerykańskiej (International Stock Option Plan, dalej: „Plan” lub „ISOP”). Prawo do uczestnictwa w Planie mają wszyscy etatowi pracownicy Pracodawcy.
Pani również uczestniczy w Planie. Zgodnie z zasadami Planu, jest Pani uprawniona do nabycia akcji Spółki amerykańskiej, finansowanych z kwot potrącanych z Pani wynagrodzenia zasadniczego („Składka Podstawowa”). Jako dodatek do Składki Podstawowej, Pracodawca przekazuje na Pani dedykowane konto, prowadzone przez podmiot prowadzący obsługę brokerską Planu, wartość 50% Składki Podstawowej („Składka Pracodawcy”), za którą nabywane są kolejne akcje dla Pani. Ponadto, możliwe jest inwestowanie dalszych środków przez lub w Pani imieniu („Składka Dodatkowa”). Akcje nabyte ze środków pochodzących ze Składki Dodatkowej nie podlegają okresowi restrykcji (o którym mowa poniżej) i mogą być natychmiast sprzedane.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty