Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.104.2023.2.LK
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości zabudowanej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Uzupełnili go Państwo pismem z 26 kwietnia 2023 r. (wpływ 2 maja 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Nabyliście Państwo aktem notarialnym 26 września 2006 r. Rep. (…) od Agencji (…) reprezentującej Skarb Państwa nieruchomość zabudowaną oraz udział w działce gruntu. Cena transakcji nie zawierała podatku od towarów VAT. 19 stycznia 2023 r. M.A. działająca jako pełnomocnik (…) S.A. z siedzibą w (…) (KRS: (…)) będącą Syndykiem Masy Upadłości (…) Sp. z o.o. z siedzibą w (…) dokonała sprzedaży na rzecz (…) Sp. J. z siedzibą w (…) łączną transakcją nieruchomość zabudowaną stanowiącą działkę gruntu i udział w nieruchomości niezabudowanej stanowiącej działkę gruntu za cenę zawierającą podatek VAT 23%. Obydwie strony transakcji są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług VAT.
Strona zbywająca od daty zakupu w 2006 r., do dnia sprzedaży w 2023 r. wykorzystywała zakupione nieruchomości wyłącznie do działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT i w tym okresie ponosiła znaczne nakłady przewyższające 30% wartości początkowej tych obiektów na ich ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ostatnie nakłady były ponoszone do grudnia 2020 r. Z uwagi na fakt: iż (1) strony transakcji zgodnie zaakceptowały opodatkowanie transakcji podatkiem VAT w podstawowej wysokości (2) dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim; pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż 2 lata; dokonujący ich dostawy ponosił wydatki na ich ulepszenie wyższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zastosowanie w tej transakcji ceny zawierającej podatek od towarów i usług VAT w stawce podstawowej jest prawidłowe bowiem nie zostały spełnione warunki do zastosowania zwolnienia tej transakcji z tego podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty