Porada aktualna na dzień 11-12-2023

Czy pracodawcy przysługuje zwolnienie ze składek na FP i FGŚP, gdy z urlopu rodzicielskiego skorzysta drugi rodzic dziecka

PROBLEM

Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni. Po tym czasie jej mąż – ojciec dziecka – rozpocznie 9-tygodniową, nieprzenoszalną część tego urlopu. Czy pracodawca ojca dziecka będzie zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP po jego powrocie do pracy?

RADA

Jeżeli oboje rodzice będą korzystać z urlopu rodzicielskiego na to samo dziecko, to tylko jeden pracodawca będzie uprawniony do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, tj. ten, który pierwszy udzielił urlopu. W tym przypadku będzie to pracodawca matki dziecka. Takie stanowisko w tej sprawie zajmuje ZUS. Jednak w tym zakresie istnieją wątpliwości. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy (FP), ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, opłacają zakłady pracy (pracodawcy) m.in. za pracowników czy zleceniobiorców, pod warunkiem że podstawa ta, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne