Czy pracodawcy przysługuje zwolnienie ze składek na FP i FGŚP, gdy z urlopu rodzicielskiego skorzysta drugi rodzic dziecka
PROBLEM
Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni. Po tym czasie jej mąż – ojciec dziecka – rozpocznie 9-tygodniową, nieprzenoszalną część tego urlopu. Czy pracodawca ojca dziecka będzie zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP po jego powrocie do pracy?
RADA
Jeżeli oboje rodzice będą korzystać z urlopu rodzicielskiego na to samo dziecko, to tylko jeden pracodawca będzie uprawniony do zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, tj. ten, który pierwszy udzielił urlopu. W tym przypadku będzie to pracodawca matki dziecka. Takie stanowisko w tej sprawie zajmuje ZUS. Jednak w tym zakresie istnieją wątpliwości. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy (FP), ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, opłacają zakłady pracy (pracodawcy) m.in. za pracowników czy zleceniobiorców, pod warunkiem że podstawa ta, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
