Czy świadczenia z zfśs dla przejętych pracowników podlegają oskładkowaniu
Nasza firma przejęła od poprzedniego pracodawcy część zatrudnionych pracowników w trybie art. 231Kodeksu pracy oraz środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie jesteśmy zobowiązani do tworzenia zfśs. Ze środków funduszu będą finansowane świadczenia wyłącznie na rzecz przejętych pracowników, zgodnie z regulaminem zfśs (który został przejęty od dotychczasowego pracodawcy), z uwzględnieniem kryterium socjalnego. Czy w tym przypadku świadczenia te będą zwolnione z oskładkowania?
Pracodawca, u którego dotychczas nie była prowadzona działalność socjalna w formie zfśs, a który będzie przyznawał wsparcie z tych środków wyłącznie pracownikom przejętym w trybie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie części zakładu pracy), może skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS w przypadku świadczeń przyznawanych w ten sposób, jeśli są one wydatkowane zgodnie z ustawą o zfśs. ZUS może to jednak zakwestionować, mimo iż takie stanowisko jest prezentowane w niektórych orzeczeniach sądowych. Szczegóły w uzasadnieniu.
Co do zasady świadczenia finansowane ze środków zfss nie podlegają oskładkowaniu, przy spełnieniu określonych warunków, tj. gdy są wydatkowane zgodnie z ustawą o zfśs (m.in. z zastosowaniem kryterium socjalnego). Dotyczy to także sytuacji, w której dochodzi do przejęcia zakładu pracy w trybie art. 23 Kodeksu pracy i przekazania nowemu pracodawcy środków z zfśs.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty