Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024
15.06.2023 Ubezpieczenia

Na jakich zasadach ubezpieczony ojciec dziecka może wykorzystać 9 tygodni zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego

Ojciec dziecka wykonujący pracę zarobkową ma prawo do opieki nad dzieckiem po jego urodzeniu, tak jak matka dziecka, przy czym ich uprawnienia w tym zakresie różnią się czasem trwania tej opieki oraz wysokością należnych z tego tytułu świadczeń. Oboje rodzice dziecka, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego (i zasiłku za ten czas) określonego w przepisach Kodeksu pracy albo przerwać działalność zarobkową (działalność gospodarczą, umowę zlecenia) i pobierać zasiłek macierzyński z tytułu opieki nad dzieckiem za okres odpowiadający okresowi tego urlopu. Od 26 kwietnia 2023 r. ubezpieczony ojciec dziecka, jako drugi z rodziców, uzyskał możliwość wyłącznej opieki nad dzieckiem w wymiarze 9 tygodni, poza wymiarem przysługującym obojgu rodzicom.

Do wszystkich ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu stosuje się takie same zasady jak do pracowników w zakresie możliwości korzystania z 9 tygodni urlopu rodzicielskiego/zasiłku macierzyńskiego przewidzianego wyłącznie dla ojca. W związku z tym wyjaśnienia zawarte w opracowaniu dotyczące pracowników należy odnosić również do pozostałych ubezpieczonych. Należy dodać, że zasady te odnoszą się również do ubezpieczonych, którzy przyjęli dziecko na wychowanie, zarówno z zamiarem adopcji, jak i w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej). 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne