07.04.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.822.2021.10.WH

W świetle przepisu art. 29a ust. 1 ustawy prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania za okres rozliczeniowy w którym wystawili Państwo fakturę korygującą, przysługuje po uprzednim uzgodnieniu warunków korekty (zawarcie umowy ZPO) oraz spełnieniu warunków korekty, którym jest zapłata przez Klienta faktur uprawniających do otrzymania skonta, weryfikacja zestawień oraz poinformowanie Klienta o wysokości przyznanego skonta.

Interpretacja indywidualna po wyroku sądu– stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo:

1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku, który wpłynął 29 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 października 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 1005/22 (data wpływu prawomocnego orzeczenia WSA – 18 stycznia 2023 r.);

2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe w zakresie korekty podstawy opodatkowania (pytanie nr 1).

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2021 r., który dotyczy korekty podstawy opodatkowania (pytanie nr 1).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 lutego 2022 r. (data wpływu 7 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka będąca czynnym podatnikiem podatku VAT z siedzibą w (…) (adres: ul. (…) prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu hurtowego z różnymi kontrahentami posiadającymi sieci sklepów rozmieszczonych na terenie całej Polski. Spółka, jako sprzedawca towarów, w umowach handlowych zawartych z nabywcami, zawiera możliwość udzielenia im skonta z tytułu wcześniejszego dokonania płatności przez kontrahenta. Do tej pory, warunkiem udzielenia skonta, co do zasady, jest uiszczenie zapłaty z faktury pierwotnej przez nabywcę we wskazanym w tej fakturze terminie. Tym samym, możliwość wystawienia faktury korygującej jest uzależniona od momentu zapłaty przez nabywcę faktury pierwotnej i otrzymania przez Spółkę potwierdzenia odbioru tej faktury korygującej przez kontrahenta. Powyższe powoduje, że w odniesieniu do kilku faktur w danym miesiącu pojawiają się różne okresy, w których Spółka może skorygować podatek VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne