Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.669.2024.4.RD
Rozliczenie importu usług oraz opodatkowanie prowizji i opłaty za transakcję w związku z wynajmem nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie:
- obowiązku rozliczenia importu usług przez Panią a nie przez Pani męża;
oraz nieprawidłowe w zakresie:
- możliwości zastosowania zwolnienia od podatku do opłaty transakcyjnej.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 grudnia 2024 r. wpłynął za pośrednictwem ePUAP Państwa wniosek z 4 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy rozliczenia importu usług oraz opodatkowania prowizji i opłaty za transakcję. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie pismem z 11 lutego 2025 r. (wpływ 14 lutego 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 1 czerwca 2015 aktem notarialnym (…) wspólnie z mężem dokonała Pani zakupu mieszkania własnościowego z przeznaczeniem na wynajem na cele mieszkalne w większości dla studentów. Przedmiot najmu stanowi element współwłasności i prowadzony jest poza działalnością gospodarczą - tzw. najem prywatny. Jako małżonkowie, którzy pozostają we wspólności majątkowej złożyli Państwo do Urzędu Skarbowego (…) w 2015 r. stosowne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez żonę. Pani mąż od czerwca 2013 roku prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w roku 2015 podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych wg. skali podatkowej oraz jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W dniu 4 stycznia 2022 roku aktem notarialnym (…) dokonano zakupu kolejnego lokalu mieszkalnego - apartamentu, w miejscowości turystycznej z przeznaczeniem na najem kilkudniowy turystom, tzw. na doby jako najem prywatny. Zgodnie z katalogiem źródeł przychodów umieszczonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych umowa najmu może zostać zakwalifikowana jako osobne źródło przychodów, tzw. najem prywatny co też tak postanowiono. Lokal mieszkalny mieści się w budynku, w którym znajduje się łącznie (…) apartamentów, których właścicielami są różne osoby. Budynkiem zarządza wspólnota mieszkaniowa. Do dyspozycji gości jest wspólne spa (sauna i jacuzzi). Wynajmowany przez Państwa apartament ma (…) m i przeznaczony jest dla czterech osób. Składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni, łazienki i balkonu. Wykończony jest w wysokim standardzie. Kuchnia wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i urządzenia, lokale są w pełni umeblowane, na stanie jest telewizor, wifi itp.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
