Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1083.2022.4.JM
Otrzymana przez Panią dywidenda może podlegać opodatkowaniu w Polsce oraz w ZEA zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Jednocześnie przepis art. 10 ust. 2 Umowy przewiduje również ograniczenie tego opodatkowania w państwie źródła, a mianowicie podatek w ten sposób pobierany nie może przekroczyć 5% kwoty dywidend brutto.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, jest:
‒prawidłowe – w części dotyczącej obowiązku podatkowego
‒nieprawidłowe – w zakresie opodatkowania dywidendy na terytorium Polski.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 31 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku podatkowego oraz opodatkowania dochodów z tytułu dywidendy oraz umowy zlecenia na terytorium Polski.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 grudnia 2022 r. (data wpływu 29 grudnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Jest Pani obywatelką Polski. Od 9 lat zamieszkuje Pani w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w (…) (dalej: ZEA). Razem z Panią, w ZEA zamieszkuje Pani najbliższa rodzina, tzn. mąż oraz dzieci. W Polsce zamieszkują Pani rodzice. W ZEA posiada Pani stałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, które stanowi Pani główne źródło utrzymania. Posiada Pani (…) udziałów o wartości nominalnej (…) w spółce pod firmą (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialności z siedzibą w (…). Jest Pani jednocześnie członkiem Zarządu tej Spółki i nie otrzymuje Pani wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu. W ZEA posiada Pani rachunek bankowy, posiada własną nieruchomość, którą zajmuje do celów mieszkaniowych oraz samochód osobowy, w ZEA posiada Pani znajomych oraz wykonuje swoje hobby. W ZEA przebywa Pani w ciągu roku dłużej niż 183 dni. Nie posiada Pani w Polsce żadnego innego źródła dochodu. Pani ośrodek interesów, życiowych, osobistych i gospodarczych w całości mieści się w ZEA. Przylatuje Pani do Polski kilka razy w roku w odwiedziny do rodziny i znajomych. Odwiedziny mają charakter krótkoterminowy i incydentalny. Organy administracji skarbowej w ZEA nie wydają certyfikatów rezydencji podatkowej osobom nieposiadającym obywatelstwa ZEA. Nie posiada Pani w Polsce stałej placówki lub zakładu. W przyszłości planuje Pani zawrzeć ze Spółką umowę zlecenie, którą w całości będzie wykonywać zdalnie w ZEA.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty