Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.103.2023.1.MK
Kwalifikacja podatkowa przychodów z najmu nieruchomości zaliczanych do majątku prywatnego oraz do majątku związanego prowadzeniem działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lutego 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wynajmu nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni 17 stycznia 2013 r. rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (działalność prawnicza - kancelaria adwokacka). Równocześnie Wnioskodawczyni wynajmowała kilka lokali stanowiących jej własność w ramach najmu prywatnego. Najem prywatny Wnioskodawczyni zakończyła z końcem 2016 r. i od 2017 r. zaczęła wynajmować lokale w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (w 2017 r. działalność gospodarcza została formalnie rozszerzona o najem długoterminowy i krótkoterminowy poprzez stosowny wpis w CEIDG, jednak Wnioskodawczyni nigdy nie prowadziła najmu krótkoterminowego). Część wynajmowanych nieruchomości została ujęta w ewidencji środków trwałych i rozpoczęto ich amortyzację.
Zakończenie najmu prywatnego i poszerzenie działalności gospodarczej o najem wynikało z dwóch przyczyn - po pierwsze pojawił się w orzecznictwie sądowym oraz w interpretacjach podatkowych pogląd, zgodnie z którym wynajem kilku lokali traktowano jako działalność gospodarczą, a Wnioskodawczyni chciała ograniczyć ryzyko podatkowe. Po drugie Wnioskodawczyni zamierzała wynajmować w przyszłości również inne lokale, którymi miała dysponować na podstawie innych tytułów prawnych niż własność. Działalność gospodarcza Wnioskodawczyni opodatkowana została 19% podatkiem liniowym.
W związku z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego podjętą w składzie 7 sędziów 24 maja 2021 roku (sygn. II FPS 1/21), od stycznia 2022 r. Wnioskodawczyni wynajęła w ramach najmu prywatnego opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym lokale znajdujące się w jednym budynku mieszkalnym, który Wnioskodawczyni dostała w darowiźnie od rodziców w 2000 r., którego nigdy nie wprowadziła do ewidencji środków trwałych firmy i którego nigdy nie amortyzowała (budynek „A”). We wskazanej wyżej uchwale wyrażono bowiem tezę, że przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (do najmu prywatnego). Wyjątkiem są przychody, które stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. Wówczas mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Ponadto wskazano, że to podatnik decyduje o tym czy „powiązać” określone składniki swojego mienia z wykonywaniem działalności gospodarczej, czy też zachować je w zarządzie majątkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą i oddać np. w najem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty