Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.4.2023.2.MW
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 29 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lutego 2023 r. (wpływ 22 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych (wynikający z wniosku oraz jego uzupełnienia)
Wnioskodawca od dnia 2 grudnia 2022 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (…), której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Wnioskodawca w roku 2022 rozliczał się z zastosowaniem ryczałtu ewidencjonowanego, jednak od roku 2023 będzie rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybraną przez niego formą opodatkowania będzie podatek liniowy.
W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, Wnioskodawca współpracuje z polską spółką (…), dalej jako „Spółka”, na podstawie pisemnej umowy o profesjonalne świadczenie usług.
Na mocy przedmiotowej umowy, Wnioskodawca dostarcza usługi oraz ich rezultaty Spółce. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę obejmują doradztwo, wsparcie oraz techniczną pomoc w obszarze IT. Szczegółowy zakres usług precyzowany jest w zestawieniu prac (stanowiącym załącznik do umowy). Zgodnie z przedmiotowym zestawieniem/zamówieniem Wnioskodawca odpowiada za rozwój oprogramowania i utrzymanie produktów Spółki. W praktyce, Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, jednakże każdy w zespole odpowiada za własne zadania i realizuje je w zakresie własnej działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty