Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.18.2023.1.ICZ
Czy zawarcie umowy cesji praw z umowy sprzedaży między dotychczasowym nabywcą klientem (cedentem), a nowym nabywcą (cesjonariuszem), u Wnioskodawcy powstaje obowiązek dotyczący korygowania faktur wystawionych już na rzecz dotychczasowego nabywcy (cedenta) przed dniem cesji?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług, który dotyczy kwestii czy zawarcie umowy cesji praw z umowy sprzedaży między dotychczasowym nabywcą klientem (cedentem), a nowym nabywcą (cesjonariuszem), u Wnioskodawcy powstaje obowiązek dotyczący korygowania faktur wystawionych już na rzecz dotychczasowego nabywcy (cedenta) przed dniem cesji.
Uzupełnili go Państwo pismem z 17 lutego 2023 r. (wpływ 17 lutego 2023 r.) przez wyjaśnienie części E „Przedmiot wniosku” - wskazując, że przedmiotem wniosku jest stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe. Ponadto uzupełnili Państwo ww. wniosek przez wniesienie opłaty w wysokości 80 zł od wniosku.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej: „Spółką” lub „Wnioskodawcą”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i serwisu samochodów za pośrednictwem prowadzonych salonów samochodowych.
Wnioskodawca zawiera z klientami - przyszłymi nabywcami pojazdów samochodowych - umowy sprzedaży na podstawie, których wpłacają oni Spółce zaliczki na poczet ceny za dany samochód. Otrzymanie zaliczki jest dokumentowane przez Wnioskodawcę fakturą VAT wystawianą na rzecz klienta. Zdarza się, że po wpłacie zaliczki klient pozyskuje zewnętrzne finansowanie nabycia samochodu ze strony firmy leasingowej. W takim przypadku to firma leasingowa występuje wobec Wnioskodawcy jako Kupujący samochód - płaci pozostałą część ceny oraz otrzymuje fakturę końcową. Firma leasingowa zawiera z klientem umowę finansowania samochodu. W momencie wyboru przez klienta formy i źródła finansowania zawierana jest umowa dotycząca cesji praw i obowiązków Klienta (cedenta) z pierwotnej umowy sprzedaży samochodu na firmę leasingową (cesjonariusz) za zgodą Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty