Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.736.2024.4.KS
Prawo do odliczenia 100% części odsetkowej raty leasingu operacyjnego samochodu osobowego wykorzystywanego w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 listopada 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 28 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie prawa do odliczenia 100% części odsetkowej raty leasingu operacyjnego samochodu osobowego wykorzystywanego w jednoosobowej działalności gospodarczej.
Uzupełnił go Pan pismem z 31 grudnia 2024 r. (wpływ 31 grudnia 2024 r.) – w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a także w formie spółki cywilnej. Spółka cywilna, a także Wnioskodawca w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej są czynnymi podatnikami podatku VAT. W ramach działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego Wnioskodawca wykorzystuje w działalności indywidualnej oraz w formie spółki cywilnej samochody osobowe, których wartość netto przekracza 150.000 zł.
Od leasingodawców Wnioskodawca otrzymuje fakturę z jedną pozycją zatytułowaną „Rata leasingowa”, przy której podana jest wartość netto, wartość podatku VAT i wartość brutto.
Na fakturach znajduje się uwaga, że w racie leasingowej mieści się rata kapitała (odnosząca się do wartości pojazdu) i jest wskazana kwota tej raty, mniejsza od raty leasingowej. Wynika to z tego, że na ratę leasingową składa się rata kapitałowa i rata odsetkowa. Jeżeli nie ma takiej informacji na fakturze, to wynika ona z harmonogramu rat leasingowych.
Umowy leasingu w momencie ich zawarcia spełniały wszystkie warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samochody, o których mowa we wniosku, stanowią samochody osobowe, zgodnie z art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o PIT i jest opodatkowany podatkiem liniowym. Wartość samochodów z umowy leasingu odzwierciedla ich wartość rynkową na dzień zawarcia tej umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty