Prawo do zasiłku opiekuńczego w nietypowych przypadkach
Z zasiłku opiekuńczego na dzieci lub innych chorych członków rodziny najczęściej korzystają objęci ubezpieczeniem chorobowym pracownicy, zleceniobiorcy i przedsiębiorcy. Co ważne i konieczne przy ubieganiu się o ten rodzaj zasiłku, we wnioskowanym przez ubezpieczonego okresie sprawowania opieki zasadniczo nie mogą pozostawać w tym samym gospodarstwie domowym inne osoby mogące zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny. Zatem co do zasady zasiłek za ten sam okres może przysługiwać tylko jednemu opiekunowi. W tym zakresie istnieją jednak pewne wyjątki.
Przy ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy nie ma znaczenia charakter ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje ono zarówno osobom objętym nim obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Przy wnioskowaniu o zasiłek opiekuńczy nie obowiązuje okres wyczekiwania. Istotne jest skuteczne podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w okresie osobistego sprawowania opieki.
Członkowie rodziny, nad którymi może być sprawowana opieka
Ustawa zasiłkowa wymienia wprost osoby, nad którymi może być sprawowana opieka w czasie ich choroby. Są do nich zaliczani:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty