Wyrok SN z dnia 29 września 2022 r., sygn. II CSKP 139/22
W przypadku umowy kredytu mieszkaniowego denominowanego w walucie obcej, zawierającej abuzywne klauzule dotyczące mechanizmu indeksacji i waloryzacji, które obciążają konsumentów nieprzewidywalnym ryzykiem kursowym, zarówno umowa, jak i próby jej modyfikacji poprzez ugodę bez należytego informowania konsumentów o abuzywnym charakterze postanowień i bez ich świadomej zgody na sanowanie tych wad, są nieważne.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący)
SSN Jacek Grela
SSN Krzysztof Wesołowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Bank spółki akcyjnej w W. przeciwko S. M. i B. M. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 29 września 2022 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. akt I ACa 250/19,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. zasądza od Banku spółki akcyjnej w W. na rzecz małżonków S. i B. M. kwotę 5400,- (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny w Białymstoku – na skutek apelacji pozwanych S. M. i B. M.– zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 8 listopada 2018 r. w ten sposób, że oddalił powództwo i orzekł o kosztach postępowania. Wcześniej Sąd I instancji zasądził solidarnie od pozwanych na rzecz powoda Bank S.A. w W. kwotę 409 135,52 CHF z odsetkami umownymi od kwoty 380 406,85 CHF wynoszącymi rocznie czterokrotność stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego, lecz nie więcej niż odsetki maksymalne za opóźnienie za okres od 1 lutego 20118 r. do dnia zapłaty i orzekł o kosztach procesu.
Sąd Apelacyjny dokonał odmiennej oceny prawnej ustaleń faktycznych poczynionych przez Sąd I instancji, które jako takie Sąd odwoławczy zaaprobował i uznał za własne. Przedstawiają się one następująco:
Poprzednik prawny powoda, tj. N. S.A. w G., zawarł 28 maja 2008 r. z pozwanymi umowę kredytu mieszkaniowego nr . […] Kredyt został udzielony powodom jako konsumentom. Wypłata udzielonego kredytu następowała w transzach i płatna była na rachunek bankowy prowadzony w walucie polskiej, poprzez przeliczenie na złote kwoty wyrażonej w CHF, według kursu kupna tej waluty, zgodnie z tabelą kursów obowiązującą w powodowym banku w dniu uruchomienia środków, w momencie dokonywania przeliczeń kursowych. Spłata kredytu następować miała również w złotych polskich jako równowartość kwot wyrażonych w CHF, według kursu sprzedaży waluty obcej z tabeli kursów obowiązującej w powodowym banku w dniu spłaty. Oprocentowanie wynosiło 4,8741% w przypadku uruchamiania środków w dniu umowy, a było ustalane jako zmienne, stanowiące sumę marży banku i stopy bazowej (odpowiadającej stawce LIBOR 3M, obowiązującej w ostatnim dniu przed uruchomieniem środków).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty