09.09.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.489.2022.2.ACE

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 25 oraz 27 lipca 2022 r. (daty wpływu).

Treść wniosku po uzupełnieniu jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Jest Pan polskim rezydentem, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o PIT i rozliczającym się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów tzw. podatkiem liniowym (19%).

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 1a PIT.

Pana działalność jest zarejestrowana w CEiDG pod nazwą: „X” (NIP: (...)) i jest prowadzona od roku 2014, a podstawowym (przeważającym) przedmiotem Pana działalności jest działalność w branży informatycznej związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z, , która obejmuje prezentowane we wniosku tworzenie i rozwijanie oprogramowania).

W ramach opisywanej działalności zawarł Pan ze swym stałym kontrahentem umowę, na podstawie której odpowiedzialny jest za tworzenie kompletnego oprogramowania (jako funkcjonalnej całości) lub - co jest zasadą - jego fragmentów (tj. kompletnych pod kątem funkcjonalnym modułów lub funkcjonalności danego, istniejącego już programu, przykładowo modułu synchronizacji użytkowników lub modułu powiadamiania o zmianach w czasie rzeczywistym). Z zasady chodzi o tworzenie oprogramowania lub jego fragmentów od podstaw (od samego początku), łącznie z opracowaniem planu działania programu lub jego fragmentu, przez kodowanie, aż po wdrożenie. Przy tym nie wyklucza Pan prac nad usprawnieniami już istniejącego fragmentu oprogramowania, a w szczególności nad usprawnieniami istniejących modułów, zwłaszcza przez dodanie określonych opcji, które zmierzają do poprawy użyteczności/funkcjonalności danego oprogramowania jako całości (np. opcja szybkiego dostępu do modułu dziennika aktywności). W przedmiotowym zakresie prace odbywają się jednak analogicznie, tj. określona opcja usprawniająca program tworzona jest od podstaw (od samego początku), łącznie z opracowaniem planu działania opcji, przez kodowanie, aż po wdrożenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne