Wyrok SN z dnia 9 marca 2022 r., sygn. II CSKP 103/22
Błędne przeświadczenie kredytobiorcy o tym, iż umowa kredytu, która ma być refinansowana, jest niespłacalna oraz o wysokości istniejącego zobowiązania nie mogą być oceniane w kategorii błędu w rozumieniu art. 84 k.c. Ten bowiem nie obejmuje błędnej oceny okoliczności i motywów zawarcia umowy, w tym szeroko rozumianej sytuacji gospodarczej stron, błędnego ustalenia tego, w jaki sposób ma zostać wykonane zobowiązanie wynikające z czynności prawnej, której skutki zostały poddane subiektywnej, choćby błędnej ocenie, nawet wówczas, gdy wynika ona z zachowania drugiej strony, a która – co istotne – nie podlega w tym przypadku ocenie na gruncie art. 84 k.c.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Mariusz Łodko (przewodniczący)
SSN Beata Janiszewska
SSN Kamil Zaradkiewicz (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Miejskiego Rzecznika Konsumentów w W. przeciwko P. S.A. w W. o ustalenie ewentualnie o zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 9 marca 2022 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 24 kwietnia 2019 r., sygn. akt VI ACa […],
I. oddala skargę kasacyjną,
II. zasądza od Miejskiego Rzecznika Konsumentów w W. na rzecz P. S.A. w W. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód Miejski Rzecznik Konsumentów w W. wytaczając powództwo na rzecz E. M. i M. M. wniósł o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu mieszkaniowego z 3 czerwca 2005 r. zawartej przez E. M. i M. M. z P. S.A. w W., ewentualnie o ustalenie nieważności tej umowy, wskazując na to, że w dniu 17 września 1999 r. E. i M. M. zawarli z Pozwaną umowę kredytu na cele mieszkaniowe z odroczoną spłatą części należności (kredyt „A.”) na kwotę 470.000 złotych na zakup domu. Środki wypłacone przez Bank stanowiły ok. 61% wartości zakupu, zaś resztę kredytobiorcy pokryli ze środków własnych.
Okres kredytowania nie został w umowie określony, ograniczono się jedynie do wskazania nieprzekraczalnego terminu spłaty zadłużenia, tj. 16 września 2019 r. Dokonywane przez kredytobiorców wpłaty miały być zaliczane w pierwszej kolejności na spłatę odsetek, następnie na spłatę kapitału. Jeżeli wysokość spłacanej raty była niższa niż wysokość odsetek, niespłacone odsetki miały być kapitalizowane, tj. dopisane do kwoty zadłużenia i poddane dalszemu oprocentowaniu. Kredytobiorcy spłacali raty w wysokości podawanej przez Bank, która jednak (poza pierwszą ratą) starczała tylko na spłatę części raty odsetkowej. Niespłacona część raty odsetkowej była co miesiąc dopisywana do kapitału kredytu, przez co przez niecałe sześć lat kapitał kredytu uległ zwiększeniu o 142.097,39 zł skapitalizowanych odsetek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty