26.05.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 26 maja 2022 r., sygn. II CSKP 650/22

Jeżeli na skutek wyeliminowania abuzywnej klauzuli przeliczeniowej z umowy kredytu denominowanego nie jest możliwe ustalenie kwoty, którą bank powinien oddać do dyspozycji kredytobiorcy, umowa nie może wiązać stron w pozostałym zakresie.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w składzie:

Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący) ‎

SSN Marcin Krajewski (sprawozdawca) ‎

Prezes SN Joanna Misztal-Konecka

w sprawie z powództwa Z. Ś. i I. Ś. ‎przeciwko […] Bankowi spółce akcyjnej w W. ‎o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności, ‎po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 26 maja 2022 r., ‎skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] ‎z dnia 28 lutego 2020 r., sygn. akt I ACa […],

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od pozwanego na rzecz każdego z powodów kwotę ‎ 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu ‎ kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 sierpnia 2018 r. Sąd Okręgowy w O. oddalił powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego w postaci bankowego tytułu egzekucyjnego wystawionego przez pozwany bank i zaopatrzonego w klauzulę wykonalności postanowieniem Sądu Rejonowego w O..

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powodowie zwrócili się do pozwanego o udzielenie kredytu hipotecznego na łączną kwotę 175 000 zł celem sfinansowania remontu za kwotę 120 000 zł, spłaty zobowiązań finansowych w wysokości 53 606,25 zł oraz w pozostałej części na cele własne. Powodowie określili kwotę kredytu na 86 636,73 CHF, przy przyjęciu kursu kupna tej waluty z dnia złożenia wniosku. Powodowie mieli w tym samym czasie zdolność do zawarcia z pozwanym bankiem umowy kredytu w złotych, jednak nie skorzystali z tej możliwości, gdyż kierowali się korzystniejszą wysokością przyszłych rat, która wynikała z niższego oprocentowania kredytu w CHF; uwzględniali też możliwość przewalutowania kredytu. Z przedstawionych im przez pracownika pozwanego symulacji spłaty kredytu w obu walutach wynikało, że w przypadku wyboru franków szwajcarskich jako waluty kredytu, spłaty w walucie polskiej będą niższe. Symulacje sporządzano z uwzględnieniem kursu kupna stosowanego w banku na datę składania wniosku, jednak powodów poinformowano, że kwota wypłaconego kredytu może być inna w przypadku zmiany kursu. Powodów poinformowano również, że do rozliczenia spłaty kredytu właściwy jest inny rodzaj kursu - kurs sprzedaży stosowany w banku. Nie informowano ich natomiast, w jaki sposób ustalane są kursy kupna i sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne