Wyrok SN z dnia 10 maja 2022 r., sygn. II CSKP 285/22
Wyeliminowanie abuzywnych klauzul przeliczeniowych nie prowadzi do utrzymania w mocy umowy kredytu indeksowanego kursem CHF jako kredytu złotowego oprocentowanego według stawki LIBOR.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Agnieszka Piotrowska
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z powództwa R. T. i Z. T. przeciwko […] Bank S.A. z siedzibą w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 maja 2022 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 11 października 2019 r., sygn. akt V Ca […],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w W., pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powodowie R. T. i Z. T. wystąpili przeciwko […] Bank S.A. w W. z pozwem o zasądzenie kwoty 40 206,47 zł z odsetkami tytułem zwrotu nadpłaconych rat kredytu, a w toku postępowania rozszerzyli powództwo o kwotę 28 197,66 zł z odsetkami. Powodowie podnieśli, że wobec ustalenia abuzywności postanowień waloryzacyjnych, w zakresie, w jakim umożliwiają one pozwanemu arbitralnie i swobodnie określać kurs franka szwajcarskiego (dalej: CHF), a przez to arbitralnie i swobodnie określać wysokość ich świadczenia, wykładni postanowień umowy należy dokonać z pominięciem abuzywnego jej zakresu. Powinno to prowadzić do uznania, że wiążąca w pozostałym zakresie umowa nie określa zasad ustalania kursu CHF, a przez to wszelkie zawarte w niej odesłania do niego - jako postanowienia zawierające odesłania niejednoznaczne i niedookreślone, a w istocie nawet puste - należy uznać za bezskuteczne. Zdaniem powodów należy więc uznać, że umowa nie zawiera prawnie skutecznego mechanizmu waloryzacji świadczenia pieniężnego wyrażonego w walucie polskiej, a ich zobowiązanie ex lege i ex tunc określone zostało wyłącznie w PLN i w jej nominalnej wartości, zaś wszelkie regularne nadpłaty dokonane tytułem rat przeliczanych przez pozwanego na CHF należy traktować jako nienależne świadczenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty