Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.471.2022.2.AF
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 czerwca 2022 r. (data wpływu 21 czerwca 2022 r.) Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca od dnia 1 września 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi informatyczne. Przeważającym przedmiotem działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) jest 62.01.Z - działalność związana z oprogramowaniem.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej - podatkiem liniowym, na podstawie art. 30c ustawy o PIT. Dokumentację podatkową dla potrzeb rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, Wnioskodawca prowadzi w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W dniu 9 marca 2020 r. Wnioskodawca zawarł umowę o świadczenie usług (dalej również: „Umowa nr 1") na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka nr 1"). Umowa ta została rozwiązana z dniem 30 kwietnia 2021 r. Z kolei w dniu 1 maja 2021 r. Wnioskodawca zawarł umowę o świadczenie usług (dalej również: „Umowa nr 2") na rzecz spółki akcyjnej (dalej: „Spółka nr 2"). Z uwagi na okoliczność, że postanowienia ww. umów są standardowo tożsame odnośnie ich zakresu, warunków świadczenia usług oraz postanowień odnośnie przeniesienia praw autorskich, w dalszej części wniosku obie będą określane również zbiorczo jako „Umowa" lub „Umowy", a ww. spółki jako „Spółka" lub „Spółki", chyba że zostaną jednoznacznie wyszczególnione numerem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty