Interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.294.2022.2.AM
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT dla nieodpłatnego przekazania budynku do majątku osobistego wspólników oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem budynku z działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla nieodpłatnego przekazania budynku do majątku osobistego wspólników oraz braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem budynku z działalności gospodarczej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 czerwca 2022 r. (wpływ 23 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca jest Spółką Cywilną prowadzoną przez dwóch wspólników posiadających rezydencję podatkową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Spółka cywilna prowadziła działalność na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT w Polsce. Spółka na dzień złożenia wniosku nie prowadzi działalności, została zawieszona z dniem … 2022 r.
Głównym przedmiotem działalności Spółki było prowadzenie myjni laserowej.
Spółka posiada środek trwały jakim jest budynek na gruncie stanowiącym własność wspólników. Ze względu na planowane zakończenie działalności i likwidację Spółki cywilnej wspólnicy planują przekazać budynek do majątku prywatnego wspólników w częściach odpowiadających udziałowi w zyskach Spółki. Budynek będący przedmiotem planowanej transakcji został oddany do użytku w 2012 roku. W trakcie jego użytkowania, tj. od roku 2012, nie zostały poczynione żadne ulepszenia przekraczające 30% jego wartości. Spółka posiadała prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT w chwili wytworzenia budynku. Budynek był użytkowany przez Spółkę cywilną do prowadzonej działalności gospodarczej od momentu oddania go do użytku przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w … decyzją z dnia … 2012 roku, nr … udzielił pozwolenia na użytkowania budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty