Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.200.2022.1.MR
Przychód z tytułu świadczenia usług pośrednictwa.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 13 listopada 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy przychodu z tytułu świadczenia usług pośrednictwa. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia ustawowego ze względu na nieprzekroczenie limitu wartości sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym (art. 113 ust. 1 i 9).
Wnioskodawca zamierza prowadzić działalność za pośrednictwem sieci Internet, a polegającą na pośrednictwie w sprzedaży praw autorskich do różnego rodzaju opracowań naukowych. Działalność polegać będzie na zawarciu umów o współpracy (umów o dzieło, bądź zlecenie, w ramach stałej współpracy) z redaktorami (autorami posiadającymi pełnię praw osobistych i majątkowych do dzieła - opracowania naukowego) i zbieraniu za pośrednictwem sieci Internet i dedykowanych portali internetowych zamówień na sporządzenie i/bądź sprzedaż praw do opracowania.
Struktura transakcji wyglądać będzie następująco: klient docelowy dokonuje zamówienia dzieła o określonej tematyce/tytule/parametrach, etc., pośrednik (Wnioskodawca) zamówienie przyjmuje i je przekazuje, Redaktor (sprzedający) dokonuje jego realizacji i następnie przekazuje je oraz sprzedaje zbywalne prawa autorskie za umówioną wcześniej kwotę bezpośrednio klientowi docelowemu, a pośrednik (Wnioskodawca) otrzymuje uzgodnioną w umowie o współpracy prowizję. Redaktor (sprzedający) od swojego przychodu i dochodu oraz ew. podatku VAT rozlicza się indywidualnie. Każda transakcja będzie indywidualnie identyfikowana oraz udokumentowana dowodami przelewu od klienta na konto Wnioskodawcy oraz dowodem przelewu z konta Wnioskodawcy na konto sprzedawcy po potrąceniu prowizji, a także rachunkami wystawianymi przez Wnioskodawcę klientowi docelowemu, na których znajdzie się wysokość prowizji. Wnioskodawca nie będzie właścicielem praw autorskich, nie otrzyma faktury VAT, ani rachunku potwierdzającego zakup tych praw. Nabywca towaru, czyli Klient pozyskany przez Wnioskodawcę na rzecz Sprzedającego (redaktora), uzyska prawa autorskie do dzieła dopiero w momencie fizycznego doręczenia kopii dzieła wraz z zawartą umową ze sprzedającym, dla którego Wnioskodawca będzie świadczył usługi. Nadawcą przesyłek będzie sprzedający, a odbiorcą Klient pozyskany przez Wnioskodawcę za pośrednictwem portalu internetowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty