16.05.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.112.2022.1.AMA

Brak obowiązku odrębnego wykazywania w ewidencji przygotowywanej w celu sporządzania pliku JPK VAT z deklaracją faktur wystawionych na żądanie i na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w przypadku korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku odrębnego wykazywania w ewidencji przygotowywanej w celu sporządzania pliku JPK VAT z deklaracją faktur wystawionych na żądanie i na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w przypadku korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest firmą produkującą detergenty oraz kosmetyki zarówno pod markami klientów jak i pod markami własnymi. W ramach swojej działalności Spółka prowadzi między innymi sklep internetowy, w którym dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami VAT (dalej: „Konsumenci”), a także na rzecz podatników VAT.

W przypadku sprzedaży na rzecz Konsumentów, Spółka korzysta ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących .

Zgodnie z § 2 w związku z poz. 36 załącznika do ww. rozporządzenia podlega zwolnieniu z obowiązku rejestracji na kasie fiskalnej: „dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).”

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne